Wakacyjne smaki

Wyprawy wakacyjne, urlopowy czas to chwila, a nawet kilka dni, aby zregenerować siły, przełączyć się na funkcję relaks, aby po powrocie móc sobie powiedzieć, że było warto i kiedyś tam wrócę. Najpierw debaty, dyskusje, potem kalkulacja i wyliczenia i decyzja podjęta. A ja chciałbym się wcisnąć jeszcze w fazę planowania i zachęcić do modnej ostatnimi czasy turystyki kulinarnej

Jeśli wybraliśmy się w regiony dla nas odległe, w krainy polskiej przyrody jakich nie mamy na co dzień, to koniecznie trzeba zaspokoić wszelkie zmysły, a te kulinarne to według mnie najlepsze. Smakiem, zapachem, wzrokiem, niejednokrotnie dotykiem i słuchem możemy poznać przebogate kulinarnie regiony, czy to Kaszub, czy Podhala, czy Kresów czy nawet Wielkopolski. Warto więc w początkowych planach, dyskusjach, debatach pomyśleć nad smakami tej wyprawy. Kuchnia tradycyjna przeżywa swój rozkwit, niezliczone produkty lokalne światli mieszkańcy regionu zamieniają w przepyszne dania, smaki historii swojej tradycji. To zarówno w zaciszu agroturystyki, czy na salach ekskluzywnych lokali, warto włączyć ciekawość i posmakować. Każde takie danie to opowieść o miejscu, jego historia, która poprzez skosztowanie, na pewno zapadnie w pamięci, znacznie lepiej jak zdjęcie z niedźwiadkiem. Jak Polska długa i szeroka kuchnia ma swoje kanony, każdy region może pokazać coś swojego, coś tak lokalnego jak tylko może być. Produkty lokalne, wytwarzane od pokoleń w danym regionie to niezapomniany smak, nie ma co go poszukiwać potem w sklepach, bo choćby miał tę samą nazwę, smak bez całej wakacyjnej otoczki, widoków miejsca, zapachów swojskości, nie będzie taki sam. Warto więc kosztować oscypków na Podhalu, sielawy na Mazurach, czy kozich serów na Kaszubach. Ale warto także poszukiwać smaków w każdym regionie, nawet nie tak sztandarowym. Warto zajrzeć na lokalne dożynki i odwiedzić rozliczne festiwale smaków. Tam częstokroć panie z kół gospodyń wiejskich oczarują daniami wprost z lasu, pola, sadu czy jeziora. Do tego warto będzie wracać pamięcią.

A jak już powrócimy z wakacyjnych wojaży, z pamiątkowymi muszlami czy kamykami, mam nadzieję, że również wśród tych suwenirów znajdą się regionalne smaki, miody, sery czy wypieki. Bardzo polecam takie zakupy wszelakich marynat, przetworów, bo po pierwsze nie będą nam gromadzić kurzu koło telewizora, ale i dadzą wspomnienia w smaku, jak któregoś pochmurnego wieczoru otworzymy słoiczek miodu do herbaty.

Dla bardziej wytrwałych natomiast podzielę się klasykami smaków regionów, takich, aby można było je odtworzyć w domowej kuchni, aby przywołać te cieplutkie wspomnienia, pachnące smakowicie. Przygotowałem dania nie tyle regionalne, o zaskakującej nazwie, ale potrawy z produktami tak charakterystycznymi a wkomponowanymi np. w sałatki na letni czas najbardziej pasujące.

Zrobimy Carpaccio z buraka z oscypkiem, pokłon dla Podhala, sałatkę z wędzonym pstrągiem, dla Kaszub oraz poznańskie chrusty, dla Wielkopolski

Carpaccio z pieczonego buraczka

Składniki

3 nieduże buraczki

1 oscypek najlepiej wędzony

3 łyżki ziaren słonecznika prażonego

Paczka rukoli

2 gruszki

Sos vinegrete

4 łyżki dobrej oliwy (warto poeksperymentować z olejami lokalnymi, rydzowym czy lnianym)

1 łyżka soku z cytryny (warto poeksperymentować z octami smakowymi naszych wytwórców)

1 łyżeczka musztardy dijon

1 łyżeczka miodu (najlepiej akacjowy lub rzepakowy)

Sól, pieprz do smaku

Sposób wykonania

Buraczki umyć i bez obierania zawinąć w folię aluminiową, zapiekać około 30 minut w temp 180 stopni. Po upieczeniu pospiesznie obrać, pokroić w cienkie plasterki. Gruszki pokroić w ósemki, poddusić na patelni lekko skrapiając cytryną i dodając miodu. Niech lekko zmiękną, ale pozostaną chrupiące. Plasterki buraczka rozłożyć jak carpaccio równomiernie na talerzu, posypać rukolą. Oscypek pokroić w plastry i pokruszyć po carpaccio, dodajemy kawałki gruszki i posypujemy prażonym słonecznikiem. Całość skraplamy sosem winegret.

Sałatka z pęczaku i wędzonego pstrąga

Składniki

1 wędzony pstrąg

0,5 szkl. Pęczaku

Garść posiekanego koperku

1 kiść pomidorków koktajlowych

1 mały jogurt naturalny

Sposób wykonania

Pstrąga filetujemy, wyjmujemy wszelkie ości, starając się, aby pozostały jak największe kawałki mięsa.

Pęczak gotujemy do miękkości w lekko posolonej wodzie. Po wystygnięciu mieszamy pęczak z drobno posiekanym koperkiem, pokrojonymi na cząstki pomidorami koktajlowymi, dodajemy jogurt naturalny i rozdrobionego wędzonego pstrąga, delikatnie mieszamy. Podajemy dobrze schłodzoną.

Chruściki poznańskie z serem smażonym

Składniki

 1 opakowanie serka smażonego

2 jajka

4-6 łyżek mąki pszennej

1 łyżka cukru

1 łyżeczka cukru wanilinowego

1 łyżeczka cynamonu

Sposób wykonania

Z serka i żółtek z jajek wyrobić jednolitą masę dodając stopniowo mąkę, cukier i cynamon. Do masy można dodać bakalii, sparzonych wrzątkiem rodzynek lub posiekanych płatków migdałowych.

Formujemy w kształty chruścików lub faworków jak kto lubi inne określenie. Smażymy na głębokim tłuszczu do chrupkości. Polecam podane z cukrem pudrem, ale i z konfiturami.

Wakacyjne smaki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry